Ismertető
A napelem egy olyan eszköz, amely a nap sugárzását elektromos árammá alakítja át a fényelektromos jelenség segítségével.Napelem teljesítménye függ:
- - napelem típusától
- - napelem méretétől
- - napsugárzás intenzitásától
- - sugárzott fény hullámhosszától
- - a napelem és a napsugarak által bezárt szögtől
A megújuló energiaforrások közül a legstabilabb és ingyenes energiaforrás. Szép napsütéses időben átlagosan 1000 W/m2 energia lesz hasznos.

A napsugárzást általában a MJ/ m2 formában szokták megadni meteorológusok, de egy egyszerű számítással át lehet számolni W/ m2-be az alábbi módon: 1 kWh/m2/nap = 3,6 MJ/m2/nap
Típusai:
1. Amorf napelem
Ez a legelterjedtebb típus, mert olcsó az előállítási költsége. A hatásfoka 4-6% között van, ami alulmarad a többihez képest. Mivel kicsi a hatásfoka ezért jóval nagyobb felületet igényel az elhelyezése. Az amorf napelem a szórt fényt jobban hasznosítja, mint a közvetlen napfényt. Az élettartamuk csak 10 év körül van.

2. Monokristályos napelem
Ez a napelem a ma létező legjobb hatásfokkal bíró napelem, aminek hatásfoka 15-17% között van. A monokristályos napelem a közvetlen napfényt hasznosítja jobban, de a szórt napfényben már kevésbé tudja hasznosítani. Élettartama 30 év körül van.

3. Polikristályos napelem
Ennek a hatásfoka is már megközelíti a monokristályos napelemét, aminek hatásfoka 10-13% között van. Élettartama 25 év körül van.

A napelem hőfokfüggése
A napelemek hőfokfüggése jelentős, így normális jelenség, hogy télen a rövid nappalok során, ha hideg van, de erősen süt a nap, többet termelnek, mint augusztusban.
A napelem elhelyezése égtáj és dőlési szög alapján
A napelemeket nem mindegy, hogy milyen tájolás és dőlésszög szerint helyezzük el. Egy rosszul megválasztott beállítás miatt csökken a villamos energia előállításának mennyiség. Magyarországon déli tájolás és 40°-os dőlési szöget szokás megadni. Az alábbi ábrán a napsugárzás-jövedelem csökkenése az elnyelő felület dőlésszöge és tájolása függvényében. A napelem táblákat úgy is helyezhetjük el, hogy egy napkövető rendszert építünk, ami követi a Nap mozgását és így jóval optimálisabb teljesítményt érhetünk. Ennek a napkövetős rendszernek a hátránya, hogy bonyolult automatizálási rendszer szükséges és megnöveli a napelem rendszer költségét.
Napelem rendszerek
Napelemes energiarendszerek esetében beszélhetünk úgynevezett szigetüzemről, és esetlegesen hálózati visszatáplálásról, valamint ezek kombinációjáról.

Szigetelt üzemű:
Szigetüzemről akkor beszélünk, ha a villamos energiát napelem modulokkal termeljük, és az energiát akkumulátorokban tároljuk. (Természetesen itt értendő a két elem közé bekötött töltő berendezés is). A fogyasztókat ennek segítségével elláthatjuk akár 12V, vagy 24 V egyenfeszültséggel. Amennyiben szükség van rá inverter segítségével akár ~230V feszültségű fogyasztókat is üzemeltethetünk. Jellemző megoldási módja a szigetüzemnek (például tanyák) villamosítása, melyek messze esnek a közcélú villamos energia hálózattól. Itt azonban fontos mérlegelni, hogy melyik rendszert érdemesebb telepíteni. A napelemes rendszert, vagy a közcélú hálózatot. Ezért összehasonlítandó a napelemes és a közcélú létesítési mód beruházási, illetve fenntartási költségei.

Hálózati visszatáplálás:
Hálózati visszatáplálásról akkor beszélünk, ha a napelemek által szolgáltatott feszültséget közvetlenül váltakozó feszültséggé alakítjuk át, így látjuk el a fogyasztókat. Amikor viszont nincs fogyasztás, akkor az arra alkalmas inverter segítségével a hálózatra táplálunk rá. Amennyiben a napelemek nem termelnek villamos energiát, természetesen azt a hálózatról vételezünk. A hálózati visszatáplálás jellemző formája az olyan családi házak, amelyek rendelkeznek már villamos hálózattal. Ha többlet energia termelődik, akkor azt vissza lehet táplálni a hálózatra, és erre a célra kialakított (kétirányú) speciális mérőóra számlálja. Az áramszolgáltatók 2003 óta kötelesek átvenni a zöldenergiát.

Állami támogatás, napelem pályázat
A napelem rendszer támogatásáról gyakran hallani. Szinte mindig van valamilyen lehetőség az állami támogatások kihasználására. Ezek elsősorban a különböző pályázati lehetőségek, akár magánszemély, akár vállalkozás részére, így akár 50-70%-os állami támogatás érhető el.
Egy napelem rendszer ára leginkább két tényezőtől függ:
A napelemes rendszer teljesítményétől (mennyi villamos energia használatát kívánjuk a napelemes rendszerrel kiváltani).
A felhasznált anyagok és alkatrészek minőségétől (napelemes rendszer akár évtizedek múlva is energiát termeljen)
A szaldós elszámolás révén amennyi villamos energiát elfogyasztunk, annyit át is vesz az áramszolgáltató ugyanazért az árért. Az állam 2007-ben törvénybe iktatta, hogy 50 kW teljesítményig kötelező az áram átvétele. Mindenhol meg van adva a lehetőség, hogy nullára csökkentsük a villanyszámlánkat. Ezért célszerű akkora teljesítményű napelemes rendszert tervezni, amekkora a saját fogyasztásunkat lefedi, erre szolgál a szaldós elszámolás, azaz az éves szinten megtermelt és elfogyasztott energia különbségét kell rendezni az áramszolgáltató felé. Ha a rendszer termelése teljes mértékben lefedi a fogyasztásunkat, akkor semmilyen fizetési kötelezettségünk nincs az áramszolgáltató felé.
Napkollektor
A kollektorok legelterjedtebb, legismertebb változata az úgynevezett síkkollektor. Működése nem bonyolult, a napsugárzás áthalad a jó (92%) fényáteresztő képességű biztonsági üveg fedőlapon és elnyelődik az abszorberen, ami az elnyelt napsugárzás hatására a hozzá erősített rézcső kígyóval együtt felmelegszik. A keletkezett hőenergiát aztán a rézcsővezetékben keringtetett hő átadó folyadékkal (propilén-glikol) lehet elszállítani a napkollektor rendszerbe, és lehet felhasználni meleg víz előállításra, fűtésrásegítésre vagy medencefűtésre.

A napkollektor működése során felmelegedett, hő átadó folyadékot a keringető szivattyú továbbítja a melegvíztároló tartályba. A tárolótartályban lévő hőcserélőben a hőhordozó folyadék átadja a hőt a víznek. A lehűlő hőhordozó folyadékot a szivattyú visszairányítja a napkollektorba, ahol újabb hőmennyiséget vesz fel.
Rossz idő esetén, amikor nem áll rendelkezésre elegendő napenergia, a már meglévő meleg vízkészítő rendszer (gázkazán, pelletkazán, elektromos fűtés stb.) ráfűt és felmelegíti a vizet. Ezáltal a rendszer időjárástól függetlenül folyamatos meleg víz ellátást biztosít. Természetesen gondozásmentes automata napkollektor vezérlőegység irányítja az egész folyamatot.

Két fő típusú napkollektor különbözetünk meg, a síkkollektor és a vákuumcsöves napkollektor. A két kollektor ugyanúgy meleg vizet állít elő, csak eltérő működési elven. A következőkben megismerjük ezek felépítését és működését, valamint összehasonlításra kerülnek, hogy melyiket is érdemes használni.
A síkkollektor:
A síkkollektor a legelterjedtebb, mert egyszerű előállítani és ennél fogva olcsó. Jól alkalmazható melegvíz előállítására, illetve helyiségek felfűtésére is. A 7. ábrán egy síkkollektor képe látható. Erről a típusról a későbbiekben bővebben fogunk foglalkozni.

A vákuumcsöves napkollektor:
A vákuumcsöves kollektorok falú üvegcsőből állnak, amelyben nagy vákuum van a külső és belső üvegfala között. A belső üvegcsövet szelektív abszorbens réteggel vonják be. Itt keletkezik a hasznosítható szolár hő. A nagy vákuum megakadályozza, hogy a levegő hővesztesége révén veszteség keletkezzen. Ennek következtében alkalmazható borús és hideg körülmények között a vákuumcsöves kollektor, nem mint a síkkollektor.

Síkkollektor |
Vákuumcsöves kollektor |
|
Hőátadás |
Konvekcióval |
Párologtatással |
Hőszigetelés |
Kell |
Nem kell |
Hőveszteség |
Nagy |
Kicsi |
Hatásfok |
Rosszabb hatásfok |
Jobb hatásfok |
Technológia |
Egyszerű |
Bonyolult |
Ár |
Olcsó |
Drága |
Helyszíni felmérésért, személyes konzultációért, tanácsadásért hívjon, vagy írjon a kapcsolatfelvételhez.
Kapcsolatfelvétel


Elérhetőségeink
Email: info@ppbau.hu
Tel: +36 20/258-9756
Cím: 1116 Budapest,
Kondorosi út 12. A.ÉP. 4/2.
